Mydlo z Hrochote
O nás
Niečo z histórie
Prečo prírodné mydlo?
Naše mydlá
Doplnky


Niečo o loji v niektorých našich mydlách


Hovädzí loj, ktorý je súčasťou niektorých receptov, pochádza zo zvierat chovaných v Hrochoti a okolí v domácich chovoch kvôli mäsu. Technicky ide o bio-chovy, aj keď bez certifikátov. Zvieratá sa pasú, alebo ich kŕmia senom a obilím a žijú v dobrých podmienkach v malých skupinách. Loj z nich získaný by za iných okolností skončil na hnojisku napriek tomu, že je to kvalitný, čistý prírodný materiál. Obsahuje tie isté mastné kyseliny ako rastlinné tuky, no v inom pomere.

V domácnosti sa loj využíva málo alebo vôbec - vyhadzuje sa. Tým, že z neho vyrobíme mydlo, dáme mu nový život! ;) V mydlárstve má použitie loja stáročnú tradíciu ako výhodné využitie inak ťažko využiteľnej prírodnej suroviny a aj pre dobré vlastnosti z neho vyrobeného mydla.

Mydlo vyrobené z loja je pekne biele, je jemné k pokožke a nevysušuje. Je tvrdé a preto dlho vydrží v kúpeľni. V receptoch je loj skombinovaný s výživnými rastlinnými olejmi.

V súčasnosti je trendom uprednostňovať "čisto rastlinné mydlo", aj keď toto často obsahuje prídavné látky typu SLS a umelé parfémy. Naproti tomu prírodné mydlá, vyrobené s použitím loja, sú čisté prírodné produkty bez "chémie", priateľské k pokožke aj k životnému prostrediu.

Mydlo vyrobené s použitím loja neobsahuje samotný loj
ale zmydelnené mastné kyseliny a glycerín, chemicky identické s mastnými kyselinami a glycerínom napríklad z palmového tuku. No na rozdiel od palmového oleja, ktorý je jednou z hlavných zložiek takmer každého "čisto rastlinného mydla", použitím loja v prírodných mydlách neutrpí ani meter štvorcový tropického pralesa.

Čerstvý loj spracúvame tak, že ho pomelieme a uvaríme ho s pitnou vodou. Tým sa z neho uvoľní čistý tuk, ktorý oddelíme a po stuhnutí skladujeme až do použitia v tme a chlade. Hovädzí tuk, podobne ako z neho vyrobené mydlo, je vďaka vysokému podielu nasýtených mastných kyselín veľmi stály. Pri správnom skladovaní neoxiduje a nestráca časom na kvalite.

© Mydlo z Hrochote

Napíšte nám! ;)
Kontakt:
mydlo@mydlozhrochote.sk