Mydlo z Hrochote
O nás
Niečo z histórie
Prečo prírodné mydlo?
Naše mydlá
Doplnky


Hypericum perforatumČo je to jánsky olej?

Ľubovník bodkovaný - Hypericum perforatum - po česky třezalka tečkovaná, po anglicky St. John's Wort, bol odpradávna jednou z najdôležitejších liečivých bylín v kultúre Slovanov. Latinské meno perforatum - dierkovaný - dostal podľa drobných žliazok v listoch, ktoré v prechádzajúcom svetle vyzerajú ako malé dierky.

Na Slovensku rastie veľmi hojne na južne a juhozápadne  orientovaných slnečných stráňach, popri cestách, na medziach, všade tam, kde má dostatok slnka.

Ľubovník bodkovaný má rozkonárenú, 30 až 70 cm vysokú byľ s protistojnými sediacimi oválnymi listami a od júna do septembra kvitne zlatožltými, päťpočetnými kvietkami s čiernymi čiarkami na lupienkoch. V čiarkach a tiež v čiernych bodkách, ktorými sú posiate jeho lístky a byľ, sa nachádza jedna z účinných látok - farbivo hypericín. Rastlinka obsahuje tiež fluoroglucínové deriváty, triesloviny a flavonoidy (zdroj).

Na miestach, kde rastie, spolu s ním v rovnakom čase kvitne aj iný, veľmi podobný druh ľubovníka, ktorý sa u nás ale nezbiera - ľubovník škvrnitý (Hypericum maculatum). Jeden druh od druhého možno spoľahlivo odlíšiť podľa počtu pozdĺžnych rebier na byli - ľubovník bodkovaný má dve pozdĺžne rebrá, ľubovník škvrnitý ich má štyri a jeho byľ je na priereze štvorhranná. Ďalším dôležitým rozlišovacím znakom je vzhľad pozdĺžnych čiernych čiarok na okvetných lupienkoch - ľubovník bodkovaný má spojité čiarky, zatiaľ čo ľubovník škvrnitý má na lupienkoch husté riadky drobných čiernych bodiek. Jeho kvetné púčiky sú zaoblené až vajcovité, zatiaľ čo ľubovník bodkovaný ich má končisté. Okrem toho je ľubovník škvrnitý sýtejšie sfarbený - má nepatrne tmavšie kvety aj listy a celá rastlina je menej rozložitá, kompaktnejšia.

Ľubovník bodkovaný sa zbiera počas kvitnutia, za slnečného počasia, najlepšie okolo poludnia. Tradícia hovorí, že ľubovník nazbieraný v deň svätého Jána - 24. júna - má obzvlášť silný účinok. Zbiera sa vrchná časť rastliny s kvetmi. Bylinka sa potom suší v tieni a v prievane a usušená, nadrobno narezaná sa uskladňuje na suchom a tmavom mieste, najlepšie vo vzduchotesne uzavretých nádobách. Používa sa na prípravu čajov a tinktúr. Na prípravu olejového macerátu používame iba kvety a kvetné puky v čerstvom stave.

Jánsky olej je macerát kvetov ľubovníka bodkovaného v panenskom olivovom oleji. U nás ho pripravujeme viacnásobnou maceráciou - počas celého leta. Na čerstvé kvietky ľubovníka nalejeme olej a po troch týždňoch státia olej scedíme. Tento postup opakujeme s tým istým olejom trikrát. Výsledkom je silný extrakt krásnej červenej farby, ktorý si vďaka použitému kvalitnému oleju udrží liečivé vlastnosti minimálne dva až tri roky.

Jánsky olej sa v našich končinách pripravuje oddávna a vždy bol neodmysliteľnou súčasťou domácej lekárničky našich predkov. Je výborným prostriedkom najmä na liečenie bežných problémov kože všetkých druhov. Potretie jánskym olejom uľaví od bolesti a zabráni zápalu pri drobných poraneniach - odreninách, zadretých trieskach, uhryznutiach a rezných ranách. Olej napomáha hojeniu pooperačných rán, kde odstraňuje bolesť a urýchľuje regeneráciu. Popáleniny pod obkladom z jánskeho oleja menej bolia a hoja sa podstatne rýchlejšie. Olej priaznivo pôsobí aj na pokožku spálenú slnkom.

Jánsky olej pomáha pri atopickom ekzéme, iných alergických svrbivých kožných prejavoch a suchej pokožke - problémové miesta sa natierajú po kúpaní, pokým je koža vlhká, najlepšie večer. Ošetrená pokožka menej svrbí, upokojí sa a je vláčnejšia.

Jánsky olej je tiež výborným prostriedkom na ošetrenie modrín, udretých kĺbov a kostí - obklad z neho odstraňuje opuch, urýchľuje vstrebávanie podliatín, zmierňuje bolesť a tlmí zápal. Pôsobí do hĺbky, je výborný na masáž boľavých svalov, kĺbov aj chrbta. Účinne lieči tiež zápaly nervov, ako napríklad obávaný zápal trojklaného nervu na tvári. Pri zápale stredného ucha pomôže kvapnúť do ucha pár kvapiek jánskeho oleja. Je tiež spoľahlivým pomocníkom pri liečbe vonkajších hemoroidov - tlmí zápal a odstraňuje opuch a bolesť. Obklad z jánskeho oleja uľaví od bolesti a po čase vylieči aj zapálené uzliny.

Popri všetkých spomínaných vonkajších problémoch možno jánsky olej používať aj vnútorne - pol až jedna lyžička oleja pravidelne užívaná pred spaním pomáha proti depresii, úzkosti a navodí pokojný spánok.

Dôležité upozornenie: Ľubovník bodkovaný a prípravky z neho vo vyšších dávkach môžu spôsobiť prechodnú zvýšenú citlivosť pokožky voči slnečným lúčom. Nie je vhodné používať jánsky olej bezprostredne pred plánovaným dlhodobejším pobytom na slnku. Nie je ani vhodné dlhodobo sa zdržiavať na slnku, pokiaľ pravidelne užívate ľubovníkový čaj alebo extrakty. Pre túto vlastnosť sa ľubovníkový čaj dlhodobejšie užíva prednostne v jesenných a zimných mesiacoch, keď sa naplno uplatní aj jeho antidepresívny účinok. Prípravky z ľubovníka pri pravidelnom užívaní majú vplyv na hladinu pečeňových enzýmov, zrýchľujú metabolizáciu niektorých liekov a spôsobujú rýchlejší pokles ich hladiny v krvi. Okrem iného tak znižujú účinnosť hormonálnej antikoncepcie.
Hypericín a fluoroglucíny spôsobujú zvýšenie hladiny serotonínu podobne ako niektoré syntetické lieky a preto by sa užívanie extraktov z ľubovníka súčasne s inými antidepresívami malo vždy konzultovať s lekárom kvôli riziku vzniku nebezpečného serotonínového syndrómu.


© Mydlo z Hrochote

Napíšte nám! ;)
Kontakt:
mydlo@mydlozhrochote.sk